VR- minden amit tudnod kell a „virtuális valóságról”
A VR-Virtual Reality , a legújabb tech-őrület, ami egyre gyorsabban terjed a világon. Ha fogalmad sincs róla mi lehet a VR kösd fel jól a gatyád, mert jó cikkre kattintottál.
Nemrégiben a virtuális valóság még csak a fejlesztők és írók fantáziájában élt. 1935 az amerikai sci-fi író, Stanley G Weinbaum írt egy gépről az egyik rövid történetében, amit Pygmalion Spectalkes-nek nevezett. Az író elképzelt egy gépet, ami nem csak képet és hangot ad a nézőjének, mint egy film, hanem tapintást, illatokat és ízeket is, mi több, nem nézed a képernyőt, hanem rólad szól a történet, te vagy a főszereplője. Habár a tudósok és feltalálók még dolgoznak az ízeken és illatokon, már közel járnak Weinbaum elképezeléséhez.
Természetesen rengeteg applikációt fejlesztettek ki a VR használatához, így ha érdekel esetleg 7 applikáció amely az egyetemi életet segíti elő ide kattintva tudod megnézni őket.
Mi a VR?
Először is tudnod kell, mi alapjában véve a VR lényege. Beszédes neve van, hiszen a Virtual Reality magyarul virtuális valóságot jelent, tehát lényegében egy olyan világ megtapasztalásáról van szó, ami nem létezik. Nem olyan módon, mint ahogy elveszíted magad egy könyvben vagy a gép előtt, még ha ezek is egyfajta világ megtapasztalásához segítenek hozzá.
Azt a virtuális valóságot hozzák létre, felszereléssel és szoftverrel, mely lehetővé teszi, hogy megtapasztalj és részt vegyél egy jólmegtervezett és elképzelt 3D-s világban. A felszerelések egy VR-fejhallgató és szemüveg, néha ezt párosítják konzolokkal, amikkel még könnyebben cselekedhetsz a virtuális valóságban. A szemüveg középen ketté van választva, így éri el a 3D hatást, ami sztereó hanghatásokkal párosul, a szoftverek pedig megteremtenek egy élethű, hihető tapasztalást, amivel interaktívan felfedezheted a nem létező világot.
A VR eléri, hogy úgy érezd mentálisan és fizikálisan is jelen vagy az adott helyen. Ha elfordítod a fejed, a világ veled fordul, így nem veszíted el az adott világ illúzióját. Ha például moziban ülsz, a pillanatnyi félelem, amit érzel például egy földrengésnél, azonnal elvész ha elfordítod az arcod a melletted ülő személyre, aki a popcornját majszolja. A filmek és könyvek is elvisznek téged egy másik világba, de ezek nem olyan világok, amik a te cselekedeteidtől függően változnak.
A virtuális világoknak sok változata van, a teljesen interaktívtól, a pusztán nézhető virtuális valóságig. A VR, ami miatt mindenki izgatott, az általában a teljesen magával ragadó és interaktívan felfedezhető változat, ami a világ olyan részeire varázsolhat téged, amikre a valóságban nem lenne lehetőség, például járhatsz a Mars felületén vagy vezethetsz sportkocsit egy hegyes-völgyes úton.
Miért nagy szám?
A VR folyamatosan változik és fejlődik, látjuk ahogy a VR headset-ek és szemüvegek ára csökken, ahogy újabb verziókat dobnak piacra, olyan technológiai fejlesztésekkel, mint a vezeték nélküli adapter és az úgy nevezett „standalone VR headset”. Ahogy a technológia fejlődik, úgy fejlődik a VR és egyre több játék fejlesztő veti bele magát a VR bugyraiba, hogy játékaikat még jobbá/ izgalmasabbá/ sikeresebbé tegyék.
Ha többet szeretnél megtudni a VR alternatív használatáról a gyógyszeriparban sportban és betegségek megelőzésében tovább olvashatod a cikket IDE kattintva...